WYCIECZKA DO LUBLINA

21 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Zakrzewie i w Sobolach wzięli udział w wycieczce do Lublina.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. Na terenie skansenu uczniowie zapoznali się ze zbiorami etnograficznymi oraz architekturą drewnianą i murowaną rejonu lubelskiego. Był to dworek szlachecki z XVIII wieku jak i zagrody wiejskie: chałupy kryte strzechą, otoczone warzywno-ziołowym ogródkiem; stodoły, drewniana studnia, kuźnia i wiatrak, w którym niegdyś wyrabiano mąkę, śrutę i kaszę. Umożliwiło to zapoznanie się z codziennym życiem i pracą pana dworu, gospodarza i gospodyni domowej, kowala i młynarza.
Po posiłku w McDonald’s wycieczka udała się do Muzeum Cebularza, gdzie Esterka i piekarz przeprowadzili uczniów przez cały proces tworzenia cebularza – regionalnego produktu. Warsztaty polegały na mieleniu zboża, przesiewaniu mąki, siekaniu cebuli i przygotowaniu farszu, odważeniu mąki, zagniataniu ciasta, wałkowaniu i pieczeniu. Na koniec odbyła się degustacja upieczonych cebularzy.
W końcu przyszedł tez czas na zwiedzanie Starego Miasta. Sympatyczna pani przewodnik zapoznała uczniów z historią i legendami Lublina, przeprowadziła przez Plac Litewski, Bramę Grodzką i Krakowską, Archikatedrę oraz Klasztor Zakonu Dominikanów. Pokazała też koziołki lubelskie: Onufrego i Kazika, które obowiązkowo należało potrzeć po rogach oraz kamień nieszczęścia. Z Placu po Farze grupa udała się na plac zamku lubelskiego, który okazał się byłym więzieniem.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Galerii Zamkowe Tarasy VIVO! – czas na zakupy, lody lub inną przekąskę przed podróżą.
Wycieczkę można zaliczyć do udanych i pouczających. Pogoda dopisała, humory też.

Możesz również polubić…