Gry terenowe

Gra terenowa „Droga do wolności” w Szkole Podstawowej w Zakrzewie.
Tego jeszcze w naszej szkole nie było. Owszem, kiedyś za czasów istnienia drużyny harcerskiej bawiono się w podchody z różnymi zadaniami do wykonania. Jednak z takim wyzwaniem uczniowie i opiekunowie spotkali się po raz pierwszy. Całość działań w tajemnicy zaplanowała pani Katarzyna Łoniewska. Opracowała zakres czynności przygotowując 12 baz na pięciokilometrowej trasie dla starszych i wokół szkoły dla młodszych. W piątek, 5 października, uczestnicy klas IV- VIII zostali podzieleni na 6 grup. Wyruszali ze szkoły co 10 minut i kierując się znakami docierali po poszczególnych baz. Na początku każda drużyna wybierała swój znak rozpoznawczy i wymyślała nazwę. Następnie odszukiwała zadania na trasie i skrupulatnie, z wielkim zaangażowaniem je wykonywała. Niektóre były dość trudne i brzmiały tajemniczo. Nawiązywały do działań żołnierzy w czasie walki o niepodległość. Wczuwając się w trud walczących, uczniowie pokonywali zasieki, odszukiwali znicze ukryte wśród brzóz, rzucali do celu granatami ( oczywiście atrapami), opatrywali i przenosili rannych. Młodsi malowali na przezroczystych taśmach symbole narodowe. Wszystkie drużyny musiały wykazać się także znajomością historii w rozwiązywaniu krzyżówek i łamigłówek tematycznie związanych z obroną naszej ojczyzny. Po wykonaniu zadań wracali do szkoły z piosenką na ustach „Pierwsza Brygada”. Dzielnych wojowników witała pani dyrektor Dorota Wysokińska. Na zwycięzców czekało przygotowane wcześniej ognisko, aby pieczonymi kiełbaskami uzupełnić stracone kalorie. Dzieci były zachwycone taką formą poznawania historii Polski. Mimo zmęczenia nie narzekały i wręcz prosiły o kolejne tego typu gry.
Danuta Domańska-Guz