Piernikowe smakołyki

Pieczenie pierniczków przez dzieci w Punkcie Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Zakrzewie stało się już tradycją. Przepiękny zapach roznoszący się po szkole uzmysłowił wszystkim, że święta tuż, tuż…
Oczywiście zajęcia rozpoczęliśmy od umycia rączek, założenia fartuszków i chustek na głowy. Następnie dzieci obserwowały jak pani zagniata ciasto, a co odważniejsze sprawdzały swoimi rączkami jego konsystencję. Po krótkiej chwili wszyscy udali się do przygotowanych stanowisk, na których znajdowały się stolnice i wałki. Przystąpiono do wałkowania i wycinania pierniczków. Kiedy ciasteczka zapełniły blaszki pani wstawiła je do piekarnika. Teraz pozostało już tylko czekać aż się upieką. Po krótkiej przerwie na obiad (w tym czasie ciasteczka zdążyły wystygnąć) dzieci wróciły do stanowisk i zaczęły dekorowanie pierniczków. Czas degustacji był najprzyjemniejszym momentem dnia.
Takie zajęcia badawcze (poznanie składników ciasta i jego konsystencji) połączone z działaniem przynosi dzieciom zawsze wiele radości. Życzymy wszystkim takich cudownych doznań zapachowych i smakowych związanych z Bożym Narodzeniem. Wesołych świąt.

Katarzyna Łoniewska

Możesz również polubić…