Wycieczka do Lublina

We wtorek 10 września 2019r. uczniowie ze Szkół Podstawowych z Soból, Zakrzewa i Kępek uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu było zwiedzanie obozu na Majdanku, gdzie w latach 1941 -1944 mieścił się hitlerowski obóz koncentracyjny. Uczniowie zostali oprowadzeni szlakiem, który przemierzali więźniowie po przybyciu do obozu. Dowiedzieli się o komorach gazowych, gdzie Niemcy gazowali ludzi przy użyciu cyklonu B oraz zwiedzili baraki obozowe i poznali warunki więźniów. Ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich krematorium oraz „doły śmierci”. Skłoniło uczestników do refleksji i zadumy. Wędrówka zakończyła się przy Pomniku Walki i Męczeństwa – Mauzoleum, któremu nadano kształt urny. Znajdują się w nim prochy więźniów Majdanka. Dla zwiedzających to żywa lekcja historii i patriotyzmu oraz okazja do oddania hołdu ofiarom nazizmu.
Drugim punktem wycieczki były pokazy z fizyki organizowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno- Naukowe. W programie pokazów znalazły się: interesujące eksperymenty z ruchu obrotowego, ciepła, prądu elektrycznego i rezonansów, trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Ten punkt wycieczki był wspaniałą zabawą z fizyką.
Czekamy na kolejny wspólny wyjazd.