Zwiedzamy stolicę

Co jakiś czas z przyjemności, jak i z obowiązku, należy udać się do stolicy naszego kraju. W tym właśnie roku przypadł nam ten zaszczyt i 13 czerwca uczniowie klas I-VII ze Szkoły Podstawowej w Zakrzewie wraz z nauczycielami zwiedzali wybrane miejsca Warszawy. Pierwsze na liście znalazło się ZOO. Egzotyczne zwierzęta zawsze przyciągają uwagę swoim wyglądem i zachowaniem. Dzieci z uwagą czytały wiadomości na tabliczkach znajdujących się przy poszczególnych wybiegach, aczkolwiek posiadały już wiedzę z lekcji przyrody dodając od siebie jakieś ciekawostki. Następny punkt programu to Manufaktura Cukierków. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się technologii i ciężkiej prący włożonej w ręczne wykonanie lizaków i cukierków. Dostały jeszcze ciepłe lizaki, jak również mogły zaopatrzyć się w inne smakołyki dostępne w tej oryginalnej wytwórni. Dalszy etap zwiedzania przejął pan przewodnik. Zabrał młodzież w podróż po Warszawskiej Starówce. Zachwycił sposobem przekazywania fachowych informacji , ale też ciekawostkami, których próżno szukać w podręcznikach do historii. Panorama Warszawy widziana z okien ostatniego piętra Pałacu Kultury i Nauki dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Wysokie budynki i malownicze niższe punkty wywoływały zachwyt zwiedzających. Podroż po stolicy zakończyła wizyta przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Pomniku Ofiar Smoleńskich. Szczególnie chłopcy z zapartym tchem obserwowali zmianę warty. Pewnie w niejednej głowie pojawiła się myśl zostania w przyszłości żołnierzem. W powrotnej drodze dzieci zatrzymały się na krótki posiłek w restauracji Mac Donalds. Pełne energii, mimo późnej pory, wróciły do domu ze śpiewem i uśmiechem na buziach.
Danuta Domańska-Guz